Så meget koster et ESDH-system

Ny rapport giver dig svaret på, hvor meget du skal punge ud med for at få et nyt ESDH-system.

Artikel top billede

Hvad koster et it-system til at håndtere sager og dokumenter egentlig?

Det svarer en ny rapport på.

På baggrund af rådgivning i forbindelse med mange ESDH-anskaffelser og kendskab til udbud med videre vover Devoteam Consulting nu pelsen.

"Det er Devoteams vurdering, at prisen for anskaffelse af et ESDH-system til cirka 500 brugere vil være mellem 6 millioner kroner og 11 millioner kroner," står der i rapporten.

Det vil sige en pris per bruger, der varierer fra 12.000 til 22.000 kroner.

Prisen skal dog tages med det forbehold, at der er tale om et standard-system, hvor der yderligere er pris-påvirkende knapper som hardware, myndighedens interne ressourcer til anskaffelse, implementering og drift, vedligeholdelsesudgifter med videre. 

Og så er momsen til skattefar heller ikke medtaget.

Menu-kortet

I rapporten er prisen udspecificeret som herunder, hvor priserne er for hver enkelt bruger. 

Elementer i anskaffelsen

Leverandørpris for anskaffelse og implementering: 3.000-6.000 kroner.

Dagsordenmodul: 200-800 kroner.

Andre standardmoduler og tillægsfunktionalitet (pr. modul) - for eksempel workflow, datafølgeseddel: 100-500 kroner.

Konvertering: 1.000-2.500 kroner.

Integration - simpel (pr. integration): 50-150 kroner.

Integration - kompleks (pr. integration): 150-500 kroner.

Omkostninger ud over selve anskaffelsen 

Uddannelse af slutbrugere: 250-1.500 kroner.

Uddannelse af andre (instruktører/superbrugere, administrato- rer, driftsteknikere): 200-1.000 kroner.

Rådgivningskonsulentbistand, for eksempel procesanalyse: 0-2.000 kroner.

Licenser, support, vedligehold pr. år: 500-2.500 kroner.

Kilde: Vejen videre fra ESDH - Digital sagsbehandling i perspektiv. ESDH-rapport 2011 fra Devoteam Consulting.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S